پخت نان در خانه

سنگک:

مواد لازم:

اگر مایلید که خودتان در خانه نان سنگک بپزید به مواد اولیه زیر نیازمندید:

1. 500 گرم آرد

2. 500 میلی متر آب ولرم

3. 1/2 قاشق مربا خوری مخمر

4. نمک به اندازه لازم

5. کنجد به اندازه دلخواه

6. سنگ ریزه به مقدار نیاز

طرز تهیه نان سنگک در خانه:

برای پخت نان سنگک به شیوه زیر عمل کنید:

1. ابتدا 1/3 از آرد را با مخمر مخلوط و به آن یک لیوان آب ولرم اضافه کنید و با قاشق خوب هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب شوند.

2. روی خمیر را بپوشانید و به مدت 24 ساعت آن را درون یخچال قرار دهید.

3. بعد از گذشت این مدت باقی مانده خمیر را با آب ولرم و نمک مخلوط کنید.

4. خمیر را به وسیله همزن هم بزنید تا یک دست شود و بعد مایه خمیر را به خمیر تازه اضافه کنید و خوب مخلوط کنید و به مدت دو ساعت درون یخچال بگذارید تا خوب جا بیفتد.

5. سنگ ریزه ها را یک بار بپزید و برای پخت نان مجددا آن ها را درون فر بگذارید تا خوب داغ شوند.

6. در مرحله بعدی طرز تهیه نان سنگک, یک کاسه آب کنار دستتان بگذارید تا سکویی که می خواهید خمیر را روی آن پهن کنید با دست خیس کنید تا خمیر راحت تر از آن کنده شود.

7. حالا کمی خمیر بردارید و بر روی سکویی که کمی خیسش کرده اید، پهن کنید.

8. سینی ای که حاوی سنگ ریزه است را از درون فر بیرون بیاورید و سنگ ها را با کره جامد چرب کنید تا خمیر به آنها نچسبد و بعد از یک طرف خمیر را روی سنگ ها پهن کنید.

9. وقتی خمیر را روی سنگ ها پهن کردی به اندازه ای که دوست دارید روی آن کنجد بپاشید و بعد در فر را ببندید تا دور نان ها طلایی شود و بعد از اینکه یک روی نان پخت نان را برگردانید تا سمت دیگر آن نیز برشته شود.

10. در هنگام برگرداندن نان نیازی به جدا کردن سنگ ها نیست. بگذارید خوب که نان پخته شد و از درون فر بیرون آوردید و کمی سرد شد، سنگ ها را جدا کنید.

11. در نظر داشته باشید که خمیر در طرز تهیه نان سنگک باید کمی شل تر باشد و یکی در میان حتما دستتان را خیس کنید.

به یاد داشته باشید پخت نان های خانگی کیفیت برنامه غذایی شما را افزایش می دهد.


بربری:

مواد لازم

3نفر

1. ارد نان 3 لیوان ارد سبوسدار یا چاودار 1لیوان

2. نمک 1قاشق چایخوری اب به میزان لازم

3. خمیر مایه 1و نیم قاشق غذاخوری یا 15 گرم

4. 1 لیوان آرد سبوسدار یا چاودار

5. آب به میزان لازم

مراحل

35 الی 40دقیقه

1. ابتدا خمیر مایه را با 1 لیوان اب ولرم و نمک مخلوط کرده تا کف کند... سپس ارد ها را اضافه کنید و کم کم اب اضاف کنید تا خمیری کشدار و کمی چسب ناک بدست بیارید (خمیر نان بربری نباید سفت باشد یا به دست نچسبد) بعد حدود 2 ساعت استراحت تا حجم خمیر چند برابر شود......... در این زمان مواد رومال را اماده کنید ارد و آب را مخلوط و روی حرارت بگذارید تا کمی غلیظ شود بعد بگذارید کنار تا خنک شود.

2. بعداز عمل امدن خمیر را چانه گرفته و باز کنید با دست سپس مایه رومال را روی خمیر بزنید با کمک شصتتان خمیر را خطدار و باز کنید((از قسمت وسط خمیر شصت دو دستتون را قرار دهید و هریکی از دستتان را به سمت لبه خمیر بکشید البته کمی بر روی خمیر فشار دهید تا خمیرتان شیاردار شود)) داخل سینی فر بزارید حدود 30 دقیقه صبر کنیدو فر را با 200 درجه سانتیگراد روشن کنید تا داغ داغ شود بعد سینی خمیر نان را داخل فر بگذارید تا روی نان برشته شود...بعد پخت خارج و داغ داغ نوش جان کنید.دستنویس:مهنازبانو

3. نکته :خمیر نون بربری کمی به دست می چسبد بنابر این خمیر را زیاد ارد نزنید نکته: حتما به زمان استراحت خمیر و عمل امدن خمیر دقت کنید... نکته: زمان پخت نان بستگی به گرمای فر شما دارد برای نرم شدن نان یک کاسه اب در کف فر بگذارید تا نان خشک نشود.نکته :من در مایه رومال نان کمی زعفران دم کرده اضافه کردم اگر دوست داشتید بریزید. مهناز بانو

4. نکته: حتما به زمان استراحت خمیر و عمل آمدن خمیر دقت کنید.


لواش

مواد لازم:

آرد :2 پیمانه تقریبا اب:3/4 پیمانه نمک: نوک قاشق چای خوری روغن: 4 قاشق غذا خوری بیکینگ پودر:یک قاشق چای خوری

طرز تهيه:

همه مواد خشک را اضافه می‌کنیم وسط مواد خشک را گود می‌کنیم و روغن اضافه می‌کنیم ، بعد اب ولرم را اضافه میکنیم اب رو گرم میکنیم نباید داغ بشه فقط کمی گرم بشه کافی هست، بعد کم کم به مواد اضافه می‌کنیم و خوب مخلوط میکنیم

تا خمیر یک دست به دست بیاید , خمیر باید نرم و لطیف باشه اگر اردتون زیاد باشه یا آبتون کم خمیرتون سفت می‌شه و در نتیجه نون‌هاتون خشک خواهد شد اگر دیدید خمیر چسبناک هست کم کم بهش ارد اضافه کنید تا وقتی که دیگه چسبناک نباشه

حدود 30 دقیقه روش رو یه پارچه‌ی نم دار می ندازیم تا خمیر ور بیاد، بعد از30 دقیقه از خمیر گلوله‌های اندازهٔ نارنگی بر می‌داریم و کنار میذاریم

سطح کارمون را آرد میپاشیم و با کمک وردنه گلوله‌ها را باز میکنیم

تا جایی که میتونید خمیر را با وردنه نازک کنید ماهی تابه تفلون یا چدن را داغ کنید و خمیر رو بپزید البته بدون روغن

ماهی تابه باید داغ بشه و بعد حرارت رو بزارید روی متوسط و دیگه کم و زیادش نکنید بعد خمیر رو بندازید توی ماهی تابه میبینید که خمیر شروع میکنه به حباب زدن های ریز و درشت

اگر نونهاتون مثل عکس موقع پخت حباب نزد پس خمیرتون سفت شده و نونهاتون خیلی سفت میشه بهتر هست ادامه ندید و خمیر رو مستقیم به سطل اشغال هدایت کنید وقتی یک طرف خمیر کمی قهوه ای شد و خالهای قهوه ای به خودش گرفت طرف دیگه خمیر رو برگردونید تا طرف دیگه نون هم بپزه

نانها وقتی که خالهای قهوهای به خود گرفتن یعنی پختن

نکته مهم اینکه بلا فاصله بعد پخت و خنک شدن نانها, انها را داخل جا نونی بگذارید تا خشک نشود

اگر بعد پخت نانها احساس کردید که خشک هستند نگران نباشید اگه در جا نونی بگذارید بعد 2-3 ساعت کاملا نرم میشوند

میتونید نان ها رو درون پارچه و پلاستیک به مدت چند روز نگه دارید و استفاده کنید.


باگت:

مواد لازم:

شیر .................................. 1 لیوان

آب ..................................... نصف لیوان

کره نرم شده ....................... یک چهارم لیوان

آرد سفید ............................ 4 لیوان

خمیر مایه فوری .................... 1 ق غ

شکر ................................... 2 ق غ

نمک ................................... یک و نیم ق چ

تخم مرغ .............................. 1 عدد

طرز تهیه:

شیر، کره و آب رو بریزید توی قابلمه و روی حرارت بذارید تا با هم مخلوط شن.وقتی گرم شد، از روی حرارت بردارید و بذارید کنار تا کمی خنک شه.


تو کاسه بزرگی یک و سه چهارم لیوان آرد رو با خمیر مایه فوری، شکر و نمک مخلوط کنید. (همه آرد رو یه جا مصرف نکنید، اول یک و سه چهارم لیوان رو بریزید و دو و یک چهارم لیوان باقیمونده رو بعداً به تدریج به خمیر اضافه کنید)


بهتره اینا رو با هم ویسک(همزن دستی) کنید تا به خوبی مخلوط بشن و آرد هم یه مقدار هوادهی بشه. بعد مخلوط شیر رو بهش اضافه کنید.


کمی با ویسک(همزن دستی) هم بزنید و تخم مرغ رو هم توی مایه بشکنید و با ویسک مخلوط کنید.

کم کم همزمان با ورز دادن، باقی آرد رو اضافه کنید (هر دفعه نصف لیوان) تا جایی که ببینید خمیرتون دیگه به دست نمی چسبه. ممکنه با همین 4 لیوان آرد به همچین خمیری برسید، ممکنه باز احساس کنید خمیر چسبنده س و باید باز هم آرد بریزید. تو دستور اصلی چهار و نیم لیوان آرد نوشته بود ولی برای من همین 4 لیوان کافی بود.

در ضمن توجه کنید که هر چه بیشتر خمیر رو ورز بدین، نون با کیفیت بهتری بهتون میده. پس تا جایی که می تونید خوب و محکم ورز بدین (حدود 8-10 دقیقه)

روی خمیر رو بپوشونید و بذارید حدود یک ربع ساعت استراحت کنه.

سطح کار رو کمی آرد بپاشید. خمیر رو از توی کاسه در بیارید و به سطح کار منتقل کنید واون رو به شکل استوانه در بیارید.

با چاقوی تیز و خیس، خمیر رو اول به 2 قسمت مساوی و بعد هر قسمت رو به 2 قسمت مساوی تقسیم کنید. همین طور ادامه بدین تا کلاً خمیر به 16 قسمت مساوی تقسیم بشه.

خمیرها رو چونه کنید و کمی بهش فرصت بدین تا خودش رو بندازه. (اینجوری راحت تر باز میشه.)

هر چونه رو با وردنه باز کنید و به شکل یه دایره به قطر تقریباً 15 سانت در بیارید.

حالا این خمیر باز شده رو رول کنید. وسطای کار سر و ته رول رو به سمت داخل جمع کنید و به رول کردن ادامه بدید.

وقتی تا آخر رول شد، آخرش رو با انگشت شست و اشاره فشار بدید تا باز نشه و از همون سمت توی سینی فر قرار بدید.

رول ها رو با فاصله زیاد توی سینی بچینید چون قراره دوباره استراحت کنن و این بار واقعاً پف می کنن و به هم می چسبن.

روی سینی رو با دستمال تمیز یا سلفون بپوشونید و بذارید کنار تا ور بیاد. حدود 1 ساعت یا 2 ساعت طول می کشه (بسته به دمای آشپزخونه) کلاً باید سایزش 2 برابر بشه. اگه بیشتر بمونه ترش میشه.

نکته بسیار مهم: حتماً حتماً نون ها رو توی سینی فر بذارید ور بیان. یعنی توی همون سینی فری که قراره بره تو فر. چون من بار اول که این نون ها رو می پختم یه سری از نون ها رو گذاشتم تو سینی پلاستیکی و با خودم فکر کردم که سری اول که پخت، اینها رو از سینی پلاستیکی منتقل می کنم به سینی فر و میذارم بپزه. وقتی اومدم این کار رو بکنم، دیدم نون ها پس از استراحت، پف کردن و به محض دست زدن، پفشون می خوابید و نمیشد به سینی فر منتقلشون کنم!! البته من این کار رو کردم ولی هم توی این جابجایی یه مقدار هوای داخل خمیر خارج شد و پفشون خوابید و هم این که یه کم شکلشون کج و کوله شد! این شد که فهمیدم همون اول کار باید 2-3 تا سینی فر بذارم دم دستم و خمیرها رو پس از رول کردن مستقیماً بذارم توی سینی فر استراحت کنن!

یک ربع قبل از اینکه نون ها رو بپزید، فر رو با حرارت 200 درجه روشن کنید. می تونید روی نون ها کمی شیر بمالید.

وقتی فر حسابی گرم شد، سینی نون ها رو بذارید توی فر و حدود 12-15 دقیقه صبر کنید. باید روی نون ها کمی طلایی بشه.

پس از پخت، روی نون ها رو با فویل بپوشونید و روی فویل هم دستمال آشپزخونه بذارید و حدود 10-15 دقیقه صبر کنید. اینجوری نون نرم می مونه و خشک نمیشه.